Rodzaje urządzeń pamięci przenośnej – najważniejsze informacje

Rodzaje urządzeń pamięci przenośnej – najważniejsze informacje

Nośniki pamięci przenośnej dają możliwość przesyłania na nie danych z komputerów. Dane te można wprowadzić na inny komputer, ale także na innego rodzaju urządzenia, takie jak wieża audio, telewizor, czasami nawet radio samochodowe. Dzięki pamięci przenośnej udostępnianie informacji stało się o wiele prostsze w porównaniu do kilkunastu lat wstecz, kiedy to potrzebne były płyty lub dyskietki. Pamięć przenośna pozwala, aby dane były usuwane, przenoszone i kopiowane dowolnie bez konieczności zmiany nośnika. Na te urządzenia można przesłać każdy format pliku, ograniczeniem jest jedynie ich pojemność.
Najpopularniejszym nośnikiem pamięci przenośnej jest pen-drive. Jest to niewielkie urządzenie z zakończeniem USB. Z początku jego pojemność nie była zbyt duża, jednak obecnie wraz z postępująca komputeryzacją, można spotkać pen-drive’y 32 GB, 64 GB, czasem nawet do 256 GB. Pozwala to na przenoszenie dużej ilości danych na urządzeniu, które mieści się w torebce, w kieszeni, tak naprawdę wszędzie. Szybkość, z jaką dane przenoszone są z komputera na pen-drive’a i odwrotnie uzależniona jest od wersji portu USB w komputerze: od 1.1 do 3.0, gdzie 3.0 to najszybszy wariantu gniazda. To samo dotyczy dysków przenośnych z kablem USB. Port USB 3.0 można rozpoznać po niebieskim kolorze lub po oznaczeniu „SS” z symbolem USB.
Podobnym do pen-drive’a nośnikiem jest dysk przenośny. Jest on zdecydowanie większy w rozmiarze, w średnicy ma około kilkunastu centymetrów, jest także znacznie cięższy od małego pen-drive’a. Jego zaletą jednak jest bardzo duża pojemność. Dyski zewnętrzne dostępne są zwykle od 500 GB do 4 TR. Jego cena waha się od około 50 zł do kilkuset. Dysk przenośny może okazać się bardzo pomocny przy przenoszeniu danych na nowy komputer a także, kiedy posiadamy wartościowe pliki, które chcemy uchronić przed nieoczekiwanym usunięciem (np. w przypadku awarii komputera). Do dysku możliwe jest podłączenie kabla z zakończeniem USB, która daje opcję podłączenia do komputera oraz każdego innego urządzenia z takim gniazdem.
Jeszcze inną możliwością przenoszenia danych jest karta pamięci. Ma ona bardzo małe wymiary, jest cienka i można ją także zmieścić wszędzie. Z uwagi na jej budowę jest ona jednak bardziej skłonna do uszkodzeń niż pen-drive czy dysk. Cena karty jest także wyższa od dysku czy pen-drive’a o tej samej pojemności. W większości komputerów znajdują się porty do kart SD, jednak aby przenieść dane na tablet lub inne urządzenie potrzebny jest czytnik takich z kart z kablem zakończonym USB. Te karty są najczęściej wykorzystywane w wszelkiego rodzaju aparatach fotograficznych i kamerach, ponieważ dają możliwość łatwej wymiany pełnej karty na pustą bez konieczności podłączania do komputera.

Anna Bartczak

Dodaj komentarz

Ta witryna korzysta z plików cookies. Wykorzystujemy pliki cookie m.in. do spersonalizowania reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług. Więcej informacji w Polityce prywatności