Niezbędna witamina D

Niezbędna witamina D

Witamina D jest niezbędna do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania. Alarmujący wydaje się zatem fakt, że większość Polaków cierpi na jej niedobór. Owszem, można uzupełnić dietę w pokarmy bogate w witaminę D, jednak to nie wystarczy. Nasz organizm potrafi wytworzyć ją sam, jednak do tego potrzeba słońca. Czy przyjmowanie suplementów z witaminą D jest konieczne? Do czego jest nam potrzebna witamina D? Dzięki niej możemy cieszyć się zdrowymi kośćmi. Niedobór witaminy D grozi krzywicą, zaburzeniami procesów mineralizacji kości, zmniejszeniem masy kostnej, co w konsekwencji może prowadzić do osteoporozy. Zapobieganie tym chorobom może być przyjemne, gdyż witaminę D możemy pozyskać, relaksując się w ciepłym słońcu. Nasz organizm wytwarza witaminę D wówczas, gdy skóra ma kontakt z promieniami słonecznymi. Oczywiście należy opalać się z głową i bezwzględnie unikać oparzeń słonecznych. Czasem wystarczy po prostu spacer z odsłoniętymi ramionami. Niedobór witaminy D to zmora Polaków. Niestety, nasza strefa klimatyczna funduje nam w ciągu roku wiele pochmurnych dni. Jesienią i zimą czujemy się rozdrażnieni, a może to być spowodowane niedostatkiem wspomnianej witaminy. Jak bezpiecznie suplementować witaminę D? O ile niemożliwe jest jej przedawkowanie z powodu nadmiernego wylegiwania się na słońcu, o tyle można sobie zaszkodzić, przyjmując nadmierną ilość witaminy D w tabletkach.
Do czego jest nam potrzebna witamina D?
Jest ona niezbędna do utrzymania dobrej kondycji układu kostnego. Niedobór witaminy D u dzieci jest szczególnie niebezpieczny, gdyż może prowadzić do nieodwracalnych deformacji kości, wad postawy, a także do krzywicy. Witamina niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka powinna być prawidłowo suplementowana, dlatego koniecznie należy poradzić się w tej sprawie lekarza. Gdy mowa o tym, dlaczego witamina D potrzebna jest dzieciom, zazwyczaj wspomina się o jej ogromnej roli w budowaniu układu kostnego. Warto jednak wiedzieć, że jest ona potrzebna także do prawidłowego rozwoju układu odpornościowego, serca, słuchu oraz układu nerwowego. Niezbędna dla zdrowia witamina D ogranicza ryzyko zachorowania na nowotwory. Odgrywa ona także bardzo ważną rolę w procesach związanych z rozwojem i prawidłową mięśni oraz układu nerwowego. Niedobór witaminy D znacznie podnosi ryzyko zachorowania na raka, cukrzycę typu 1, czy trudną w leczeniu chorobę Hashimoto. Jeśli chcesz uzupełnić swoją dietę w produkty bogate w witaminę D, jedz żółtka jaj, tłuste ryby, pij mleko. Pamiętaj jednak, że wraz z pożywieniem przyswajamy niewielkie ilości tej ważnej dla zdrowia witaminy, dlatego w okresie jesienno-zimowym warto pomyśleć o dobrych suplementach z witaminą D.

MD

Dodaj komentarz

Ta witryna korzysta z plików cookies. Wykorzystujemy pliki cookie m.in. do spersonalizowania reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług. Więcej informacji w Polityce prywatności